Болести и лечение > Чума | здравето.com
ЧУМА – остро природноогнищно инфекциозно заболяване. Характеризира се с тежка интоксикация и висока температура. Нанася поражения на лимфните възли и белите дробове. Представлява изключително опасна инфекция.
Причинител на заболяването – Yersinia pestis, грам-отрицателен бацил.
Източник на заболяването – гризачи(мармоти, джербили, катерици, полевки и др.), зайцеобразни (зайци, морски свинчета) и живеещите върху тях бълхи, които предават патогена на градските гризачи – плъхове и мишки.
Пренасяне на инфекцията от бълхи – бълхата напуска мъртвия труп на гризача и ако не намери нов „хазяин“, тя отива при човека и го заразява. По време на ухапването, бълхата повръща своето стомашно съдържимо, в което се размножават микробите на чумата.
Възприемчивостта на хората към заболяването е висока!
Процес на развитие на заболяването
Признаци на заболяването – Чума
Заболяването започва остро или внезапно, с бързо повишаване на телесната температура до 39-40°С. В първите дни има силно главоболие, виене на свят, отпадналост, безсъние, болки в мускулите, гадене и повръщане. Някои болни са напрегнати, други са летаргични. Лицето е подпухнало и е с тъмни кръгове под очите. Сестоянието на болния е сериозно.
Диагностициране на заболяването – диагнозата се поставя въз основа на бързата и внезапна поява на висока температура, поява на рязко болезнено подуване на лимфните възли.
Спешна медицинска помощ – болният се нуждае от спешна хоспитализация.
Прогноза за изхода от заболяването – при започване на лечение през първите 15 часа, прогнозата е благоприятна.