дек 28, 2011 | Здравето.com
Слуховият орган при човек се разделя на три части: външно, средно и вътрешно ухо.
Възпалението на средното ухо се нарича среден отит
Среща най-често при деца до три годишна възраст, обикновено след прекарана инфекция на дихателните пътища.
Болестта се среща често при деца, поради все още не изградената им напълно имунна система, както и късата и права Евстахиева тръба при тях.
Обикновено причинители на среден отит са вируси
Респираторно-синцитиални вируси, грипни вируси, риновируси и аденовируси или бактерийте Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae и Moraxella catarrhalis.
Симптомите на болестта са различни, според възрастовата граница на боледуващият. Обикновено се появява болка в ухото, но малките деца не винаги могат да я локализират. Тогава трябва да обърнем внимание на това, дали са спокойни през деня и през нощта, имат ли повишена температура, апетит, гадене и повръщане, диария, секрет от ухото, заболяване на дихателните пътища.
За поставяне на диагноза отит е необходима директна отоскопия, извършена от специалист. Без нея не може да се постави точна и категорична диагноза и винаги съществува съмнение.
Лечението на болестта зависи от степента на възпалението.
Когато то е в начална фаза, не е необходимо прием на антибиотици, но всекидневните контролни прегледи и повишено внимание са задължителни. Предписват се обезболяващи и противовъзпалителни капки за уши. Когато възпалението е по-тежко се налага антибиотично лечение, като то зависи от микроба, причинител на проблема и опита на лекуващият лекар. По някога се налага оперативно перфориране на тъпанчевата мембрана, целяща изтичането на гнойта от средното ухо.
Най-добрата профилактика на отита е предпазването от инфекции на горните дихателни пътища.