Болести и лечение > Морбили | здравето.com
МОРБИЛИ (дребна шарка) – остро инфекциозно заболяване. Характеризира се с развиване на висока телесна температура, интоксикация, увреждане на горните дихателни пътища и петнист обрив по кожата.
Причинител на заболяването – вирус, който може да се унищожи при нагряване, ултравиолетово облъчване или при третиране с дезинфектанти. Това е специфичен РНК-вирус, който причинява характерен за заболяването брусница – макуло-папулозен обрив. Вирусът принадлежи на сем. Paramyxoviridae и е от рода Morbillivirus.
Дребната шарка (брусницата, морбили) протича за няколко седмици, като заразата е по въздушно-капков път поради ниската издръжливост на вируса.
Във външна среда той почти веднага бива унищожен поради ниската си адаптивност.
Епидемология – лицата, които са най-сериозно предразположени към вируса морбили, са тези на възраст от около 2 до 10 години. Съвсем малките деца не се разболяват толкова често от дребна шарка, понеже в първите месеци от живота си, бебетата получават анти-тела от майчиното мляко по време на кърмене (до 3-месечна възраст). Бебетата до 9-месечна възраст също не боледуват от морбили. Заболеваемостта при малките деца е висока, тъй като заразяването става много бързо и лесно при общуване с болен човек. При липса на ваксинация срещу дребна шарка нивата на заразяване като процент са изключително високи – малко над 95%. Заразяването става само посредством близък контакт с болен човек – по въздушно-капов път при кихане, кашляне, а дори и при нормален разговор, продължил няколко минути.
Източник на инфекция – болният човек, заразен 2 дни преди проявата на първите признаци на болестта. Той е заразоносител и представлява потенциална заплаха за здравето на околните в продължение на 5 дни след появата на обрива.
Заразата се предава по въздушно-капков път. Поради ниската стабилност на вируса, заразяване посредством трети лица, както и чрез различни предмети, не може да настъпи. Хората са изключително възприемчиви към това заболяване.
Развитие на заболяването – вирусът попада върху лигавицата на дихателните пътища (конюнктивите, орофарингеалната и назофарингеалната лигавица на пациента). Размножава се и по кръвен път се разнася по целия организъм. Разпространява се и чрез лимфната система на организма.
По време на инфекцията и през следващите месеци, имунитетът на заболелия е снижен, което е предпоставка за обострянето на съществуващи хронични възпалителни заболявания(синузит, тонзилит, отит и други).
След прекарано заболяване се развива пожизнен имунитет!
Признаци
Възможни усложнения – пневмония, синузит, поражения на роговицата на окото и нервната система.
Диагностициране на заболяването – диагноза се поставя след изследвания на кръв от вената.
Лечение – пациенти с лека до умерена форма на морбили се лекуват успешно в домашни условия. Остават под наблюдение на общопрактикуващ лекар. Пациенти с тежки и сложни форми на това заболяване се настаняват в болнично заведение. Когато лечението става у дома се препоръчва висока хигиена и превенция за заразяването на останалите членове на семейството, които все още не са боледували от дребна шарка. Препоръчително е болният да се храни с кашкави храни, пие често, по малко течности, като приема и витамини. Когато инфекцията се усложни по време на домашно лечение могат да се дават и антибиотици.