Здравословен живот > Здравословни храни | здравето.com
Полезни храни? Домати, чесън, моркови, лапад?
Не е ли целта на всеки да бъде здрав? В тази статия ще откриете няколко съвета как да бъдете по-здрави и да предоставя добра доза полезни вещества и витамини на тялото си. Може би имате проблема на много от хората, когато отидете на щанда с плодове и зеленчуци в един голям магазин и не знаете какво да си купите. Всеки плод или зеленчук има своите предимства и недостатъци пред другите. Всички знаем популярната детска песничка „Зеленчуци който не яде“, тя е пример за това, какво става когато не се храним здравословно. Нека в тази статия да забравим любимите на днешните деца чипсове и снаксове и да видим какво полезно можем да хапнем за вечеря.
Започваме със зеленчуците. Най-важното при зеленчуците е, че те съдържат нищожни количества мазнини и въглехидрати, а при някой от тях те изобщо не присъстват.
Доматите са едни от техните представители и е доказано полезното им действие. Те намаляват шанса от заболяване на пикочния мехур, стомаха, както и риска да заболеем от рак на дебелото черво. При тях няма никакви мазнини.
Макар и да плачете, когато белите лук, той съдържа 3 въглехидрата, 61 калории и отново никакви мазнини. Изследователите твърдят, че той драстично понижава риска от рак.
Чесънът дължи специфичния си аромат на сярата, която е една от съставките му. Консумирането на чесън понижава кръвното налягане и риска от рак на стомаха и дебелото черво. Всяка глава съдържа 4 калории и никакви мазнини и въглехидрати.
50% от задължителната дневна доза фолиева киселина, която спомага за намаляване на риска от сърдечни заболявания и вродени дефекти, се съдържа в една порция шарен боб.
Съставките на спанака също го причисляват към полезните храни. Той защитава ретината от дистрофия, която е виновникът за увреждане на зрението.
Всички знаем колко са полезни морковите. Макар повечето плодове и зеленчуци да губят полезните си вещества при варени, учените са доказали, че пи морковите е обратно. При варени антиоксидантите в морковите се увеличават до 3 пъти, отколкото сурови. Най-големият парадокс, който е открит е, че при съхранение количеството на полезните вещества в морковите продължава да се увеличава. Това се случва и при морковеното пюре. Поставено и съхранено в бурканче, там се създават нови и силни химични съединения, които повишават антиоксидантната активност.
Съветът на кулинарите е да добавяте лапад в супата си, защото той увеличава белтъчините и е главен източник на витамин B2.
Жените в днешно време водят жестока борба с рака на гърдата. Китайското зеле и броколите предпазват от болестта и понижават нивото на естрогена. Другият положителен ефект от консумацията на китайското зеле е, че съдържа много калций, който от своя страна намалява риска от остеопороза. Броколите са богати на витамин C и много бета-каротин.
Да се прехвърлим в детството ни и да си спомним, колко много сме се клепали, когато сме се наслаждавали на вкуса на динята. Тя ни дарява с много витамин C както и бета-каротин. В една диня се съдържа приблизително 1700 мг калий, който спомага за намаляване на кръвното.
Ако искате да гарантирате по-голяма защита на вашия мозък, пийте всеки ден чаша сок от червено цвекло. Проучванията сочат, че всяка чаша червено цвекло понижава кръвното налягане и увеличава притока на кръв в мозъка. Червеното цвекло съдържа нитрати, които според учените увеличават притока на кръв във фронталните лобове на мозъка. Резултатите от изследване проведено в САЩ сочат, че така се спира деменцията. Нитратите помагат и за увеличаването на снабдяването на кръв и главно на кислород на специални места в организма, където има отбелязан недостиг. Такива концентрати на нитрати има още и в целината и в зелето.
Преминаваме към плодовете, които също са едни от главните виновници да бъдем здрави!
Едни от най-популярните плодове са кайсиите. Те са защитниците на очите ни. Бета-каротина, който се съдържа в тях, не позволява на радикалите да разрушават вътрешната структура на клетките. Преработен от организма ни той се превръща във витамин А, който намалява риска от рак. В съставът на кайсиите няма никакви мазнини.
Ако имате висок холестерол, медиците съветват по-често да добавяме към храненията си авокадо. Също така в него се съдържа много целулоза.
Киселините на малините намаляват растежа на раковите клетки и както много от плодовете и зеленчуците ни защитават от всякакъв вид рак. Малините намаляват вероятността от сърдечно-съдови заболявания.
Мангото е плод, който спомага за предотвратяването на артрит и зарастването на раните, освен това укрепва имунната система.
Лененото масло не е само вкусно допълнение към всяка кухня, но и много здравословно със съдържанието си на омега-3 мастни киселини. Галейки небцето ви, то въздейства положително върху нивото на холестерола в кръвта ви. Лененото масло може да бъде ползвано като лечение на рак. То е полезно за кожата и за други органи от вашето тяло. Освен като средство за защита то се използва и за кашлица и дрезгав глас. Това масло ще ви помогне да бъдете по-здрави и по-гъвкави.
Бразилските ябълки – ананасите, са едни от полезните плодове. Плодът тежи от 500 грама до 4 килограма и съдържа 15% захар и 86% вода. Той е богат на органични киселини, белтъци и въглехидрати. Можем да смятаме ананаса, като на плод който спомага храненето, защото съдържа хранителни влакна. В него е събран букет от витамина като – витамин А, Е. С, РР, бета – каротин и витамини от група В. Интересното е, че ананасът има по-голямо съдържание на витамин С от чесъна. Многото витамини заедно с алкалоидите, ананасът става стимулатор на добро настроение и бодрост. Магнезия, калция, желязото и другите микроелементи съдържащи се в ананаса бомба от полезни вещества за човешкото здраве. Освен това той е много ниско калоричен. Този извор на полезни вещества има и полезни свойства. Стимулиране на храносмилането, понижаване на кръвното налягане, предотвратяване на тромбове, има противовъзпалително действие, разтваряне на фибриновите тапи при спукани вени, пречистване на кръвоносните съдове, подпомага централната нервна систем, общо укрепващ ефект върху организма. Лекарите съветват по-често приемане на ананас, защото намаля шансовете от атеросклероза, инсулт, инфаркт на миокарда. Известни са много терапии с ананас, които подпомагат лечението на артрит, бронхит, различни видове пневмонии и много инфекциозни заболявания.