Болести и лечение > Епилепсия | здравето.com
Епилепсия– често срещано заболяване (около 0,5-1% от населението), дължащо се на нарушаване на нормалните електрохимични функции на мозъка. В здравия мозък информацията постъпва в нервните клетки на мозъка и се предава към други части на тялото. При пациент с епилепсия този ритъм е нарушен от внезапни и комбинирани изблици на електрическа енергия. При достатъчно силен интензитет, те могат да доведат до временна загуба на съзнание, неволеви движения на крайниците и нарушена чувствителност. Тези проявления се наричат епилептични пристъпи.
Съществуват две категории пристъпи:
- частични (парциални) – появяват в едната област на мозъка;
- генерализирани – възбуждането се предава в по-голямата част на мозъка.
Пристъпът продължава докато не се възстанови нормалната електрическа активност на клетките в мозъка. Той може да бъде предшестван от т.нар аура – чувство на дискомфорт и усещане за предстояща „атака“.
Фактори, които могат да провокират епилептичен пристъп:
- стрес;
- нарушение на съня;
- хронична умора;
- недохранване;
- мигащ индикатор в очите;
- пропуснат прием на антиконвулсанти.
В голям процент от случаите, причината за епилептичен пристъп не е изяснена. В останалата част от случаите, тя е следствие от черепно-мозъчни или родилни травми, мозъчни тумори, въздействие на токсични вещества, вродени заболявания на мозъчната структура, наследствена обремененост, сърдечно-съдови и инфекциозни заболявания.
Лечението на епилепсия е възможно с помощта на медикаменти, хирургична интервенция, хипноза.